• Dokunacağınız her yürek geleceğe güvenle yürüyecek
  • MALATYA ASP GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BİZ BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ
  • TURGUT EKİCİ HALISAHA LİGİ FİNAL PROGRAMI
  • GEÇMİŞ VE GELECEĞİN BULUŞMASI
  • 2. GELENEKSEL BULUŞMA PROGRAMI
  • ERKAN TAŞDEMİR HALISAHA LİGİ ÖDÜL VE PLAKET TÖRENİ
  • ERKAN TAŞDEMİR HALI SAHA LİGİ ŞAMPİYONU ERKEK YETİŞTİRME YURDU TAKIMI
UMUDUN YEŞERDİĞİ HER YERDE
türkbayrağı
SİTEMİZE ÜYE OLUN
KPSS BAŞVURU EKRANI
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret160830
BİZDE VARIZ
YARDIMLARINIZ İÇİN
İSTİHDAM REHBERİ
MERAK ETTİKLERİNİZ
TEŞEKKÜR EDERİZ

Dabakhane Mah. Yeni Boztepe Cad. Öz Güven İş Hanı Kat:1 No:114
MALATYA
Tel     : 0422 3238273
GSM  : 05354139567


REKLAM ALANI
BU ALANA

REKLAM

VERMEK İÇİN

YÖNETİM

KURULUMUZA

MESAJ

BIRAKINIZ
DERNEKLER KANUNU
RESİM DÜZENLE
CANLI DESTEK

Abuzer BOZDOĞAN

Abuzer BOZDOĞAN
bozdogana@hotmail.com
GÜNÜMÜZDE EVLİLİKLER
19/05/2016
GÜNÜMÜZDE EVLİLİK
Allah, insanı bir erkek ve bir kadından yaratmıştır. Bu yaradılış sıradan bir yaradılış olmayıp, fıtri yani Rahmani yaradılıştır. Toplumun bekâsı için fıtrî olarak insanda mevcut olan "evlenme ihtiyacı", sıradan birtakım ihtiyaçlardan da öte, hayatta "var olmanın" gereklerinden biridir. Yani kısacası Yüce Rabbimizin ilahi emrinin bir tecellisi olarak evlilik, bir ibadet ve kulluk borcu olmanın yanında, var olan evliliğin devamını sürdürmekte aynı şekilde bir ibadet ve kulluk borcudur.
Evlilik müessesesi, Yüce Rabbimizin, bütün yaratılmışların içerisinde çoğalması ilahi iradeye bağlanan insanlığın, Hazret-i Âdem ve Hazret-i Havva'nın yaratılması ve yeryüzüne inmeleri ile başlamış, insan nesli onlardan çoğalmıştır. Hazret-i Âdem ve Hazret-i Havva'nın arasında oluşan muhabbet duyguları, bir mânâda, insanlığın çoğalması ve bir âile mefhumunun oluşması için Yüce Rabbimizin ilâhî olarak var edip insanın içine yerleştirdiği bir duygudur. Semâvî bütün dinler ve insanlığın ortak aklı, nesillerin nesepleri belli bir şekilde çoğalması için evlilik müessesesine azami derecede ehemmiyet göstermişlerdir.
Yüce Dinimiz İslam evlenmeye o kadar önem vermesi yanında var olmuş olan, ikame edilmiş olan evliliği devam ettirmek aynı şekilde kutsal ve dini bir vecibe olması hasebi ile Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Allah nezdinde nefret ettiği mübah olan boşanmayı, ancak zaruri durumlar için helal kılmıştır. Bunun yanında,  "Hangi kadın, kocası kendisinden razı olarak vefat ederse, cennete girer.'' (Tirmizi) müjdesi bizim dinimizin evi dişi kurar sözünün en güzel nişanesi olarak karşımıza çıkıyorsa kadınlarımız evliliklerini devam ettirip sağ kulaklarını o toprakla buluşturana kadar kocalarına vefa içerisinde bir ömür tavsiyesi bizim tavsiyemiz olacaktır.
Maalesef, maalesef, maalesef... Hatta binlerce maalesef ki günümüz genç kadınlarımız... genç erkeklerimiz... Evlilikleri farklı anlamaya başladılar... Evliliği aile baskısı gibi görenler... Evliliği denerim olmasa ayrılırım... Evliliği bitirmeyi gururuna satanlar... Evliliği inatlarına satanlar... Evliliği ben kendi ayaklarım üzerinde dururum diyenler... Böylelikle evlilik müessesesi, gün geçtikçe daha az önemsenen bir kurum halini almaya başladı.
Zamanımızın, şımarık, sabırsız ve bencil mantığı içinde yetişen genç nesil, evlilikte en temel unsur olan sevgiyi, fedakârlığı ve sıcak bir yuva kurma anlayışını değiştirmeye başladı. Evlilikte en son düşünülmesi gereken konuları, en önce düşünen ve evliliği sadece nefsânî hislerini tatmin için bir vâsıta olarak gören bu anlayışın, sağlam ve sağlıklı bir toplum oluşturamayacağı ortadadır.
Bir yastıkta kocamak  ifadesi, bizlere büyüklerimizden mîras kalan bir evlilik kültürü anlayışıdır. Zamanımızda bir yastık da kalmadı, bir yastıkta kocamak da. Hatta seküler kültürün dayattığı evlilik anlayışı, istifade ettiğimiz eşyalara da sirâyet etti ve artık hayatımızda "küstüm yastıkları" var. Eşlerin birbirine küstüklerinde ayrı ayrı yatmaları için tasarlanan bu medeniyet hârikaları, evlilikte problemlerin hepsini çözecek mükemmel bir iksire sahip!.. En azından pazarlarken, müşterilere bu telkin ediliyor. Öyleyse evliliğimizi "şiddetli geçimsizlikten, neslimizi "bencillikten ve yastıklarımızı da küskünlüklerden korumak da bize kalıyor. Selam ve Dua ile kalın....


Paylaş | | Yorum Yaz
982 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MALATYA YADER
WHATSAPP HATTIMIZ
0850 302 39 88
ÇOCUK HAKLARI
GÖNÜLLÜMÜZ OL
TERCİHLER
3413 SORGULAMA
SOSYAL MEDYA
POSTA KUTUSUNA GİRİŞ
YARDIMLARINIZ İÇİN
ANILARIMIZ
MALATYA DAN HABERLER


YURT ANILARIMIZ