• Dokunacağınız her yürek geleceğe güvenle yürüyecek
  • MALATYA ASP GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BİZ BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ
  • TURGUT EKİCİ HALISAHA LİGİ FİNAL PROGRAMI
  • GEÇMİŞ VE GELECEĞİN BULUŞMASI
  • 2. GELENEKSEL BULUŞMA PROGRAMI
  • ERKAN TAŞDEMİR HALISAHA LİGİ ÖDÜL VE PLAKET TÖRENİ
  • ERKAN TAŞDEMİR HALI SAHA LİGİ ŞAMPİYONU ERKEK YETİŞTİRME YURDU TAKIMI
UMUDUN YEŞERDİĞİ HER YERDE
türkbayrağı
SİTEMİZE ÜYE OLUN
KPSS BAŞVURU EKRANI
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret160830
BİZDE VARIZ
YARDIMLARINIZ İÇİN
İSTİHDAM REHBERİ
MERAK ETTİKLERİNİZ
TEŞEKKÜR EDERİZ

Dabakhane Mah. Yeni Boztepe Cad. Öz Güven İş Hanı Kat:1 No:114
MALATYA
Tel     : 0422 3238273
GSM  : 05354139567


REKLAM ALANI
BU ALANA

REKLAM

VERMEK İÇİN

YÖNETİM

KURULUMUZA

MESAJ

BIRAKINIZ
DERNEKLER KANUNU
RESİM DÜZENLE
CANLI DESTEK

ERDAL ORAL

ERDAL ORAL
erdal_oral2012@hotmail.com / Tel:05358631493
İYİLİK VE SINIRI
18/06/2014

İyi ve kötü diye nitelemekten vazgeçtin! Az veya çok; kandırmacalarına ayak uyduramadık! Özgürlüğü,sınırsızlığın cahilliği olarak göremiyoruz! Arayışımız odur ki, milyarlık insanın milyonluk kültürlerine açız biz! Bulunduğumuz yeri sürekli eşeleyip bataklık yapmak yerine, ilerlediğimiz yerleri patikaya çevirip, insanlığa doğru küçük adımlar atmanın heyecanını arayan bir gezgin olmalıyız biz.....

Sizce iyilik nedir? Her şeyimiz tamam olunca altımızda kalanlara, zorluk içinde yaşayanlara yardım ve merhamet etmek midir? Yoksa iyi olmanın dış ödülü gereksizdir, zaten içsel ödül tabiatın harika bir teşebbüsü ile bize geri döner; felsefesi gereği midir iyilik? 

Ninem için iyilik, yardıma ihtiyacı olan ve onun çevrisinde yaşayan her insana el uzatmaktı. Dedem içinse iyilik, ağır adam suskunluğu içinde komşunun malına, canına derin bir saygı duyarken, aynı saygıyı kendisinin de beklemesiydi. Babam içinse, muhtaçlık içinde olan, maneviyat ve maddiyetin dibine vurmuş tüm canlıların yakınında olmaktı. Onlar için adanmışlığın doğal duruşunu yapmak; babamın en önemli iyilik anlayışıydı…

Peki, bizler için iyilik; hangi bedensel ve ruhsal iteneğin gösterisidir? Biz iyi olmayı kanunlar, gelenekler veya cennetteki bize ayrılan yer için mi yaparız? İnsana yüklenen milyarlarca hücre; iyi olma kültürünü kendi tercihi ile sahiplenme ve onu ölümlü beden içinde ölümsüz bir kabul ediş dönüşümüne çeviremez mi? Elbette çevirir. İnsan, öyle bir güzel canlı ki; isterse tüm kirleri temizler, tüm namussuzlukları soylu bir lütuf haline dönüştürür. İnsan bu! Varlığın yok edişini de o yapar; varlığın var edişini de… Hâlbuki varlık, insandan çok önce vardır. Belki de insandan sonra da hep olacak. Evren; doğum sancılarını hep çekecek. Genişleyen, koşan yaşama dört elle sarılan anne gibi; doğurmaya devem edecek; ömürden ömre yaptığı geçişlerle. 

Sanırım nine, dede, teyze, hala kültürünü almayan yoktur. Ninenin, dedenin kendine has kokularını hatırlamayan çok az insan vardır. Ve o kokularda hep iyiliğin, doğruluğun mesajları vardır. Yıllar ve millerce uzaklığın yer değiştirdiği evrende, nine ve dedelerimizin, babalarımızın çok uzakta olduğu mavi dünyada; biz bize has olan insani kabiliyet ile onların bıraktığı iyiliğin kokularını duyarız. 

Bedenimizin gönüllü kabul ettiği iyi insan olma, iyiliğin alandan çok veren olması; günlük hayatımızda biraz sekteye uğramıştır. Çünkü iyiliği kendi miskin çıkarları için kullanan insan topluluğu birken, beş; beşken on, yüz, bin olmuştur… Şimdi iyiliğin frenine basıp, iyiliğin kötülüğe dönüşmesini engelleme zamanı. Hani eskiler bir söz demişti iyilik adına; “ iyilikten maraz doğar.” diye… İyiliğin frenine basılmaz ve terazinin iyilik dengesi iyi ayarlanmaz ise; iyilik kötülüğü besler. Ve biz asıl kabahati kendimizde bulmak yerine; “iyiliği” suçlu kabul eder, sevmediğimiz kötülüğe bir adım daha yaklaşırız. 

                                          GÜVEN BLOGSPOT Paylaş | | Yorum Yaz
2331 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ENERJİ TASARRUFU NEDİR? - 14/01/2014
ENERJİ TASARRUFU NASIL YAPILIR?
ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPARKEN - 13/08/2013
ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPARKEN
TATİLE ÇIKMAK.. - 09/07/2013
TATİLE ÇIKMAK..
YANLIŞ HESAP BAĞDATTAN DÖNER - 26/05/2013
YANLIŞ HESAP BAĞDATTAN DÖNER
ÇOCUKTA ÖZGÜVEN - 24/04/2013
ÇOCUKTA ÖZGÜVEN
TİYATRO HAFTASI - 27/03/2013
TİYATRO HAFTASI
YAŞLILARA SAYGI - 21/03/2013
YAŞLILARA SAYGI HAFTASI
BİZİM KÖŞE - 15/12/2012
MAZİDEN KALANLAR
MALATYA YADER
WHATSAPP HATTIMIZ
0850 302 39 88
ÇOCUK HAKLARI
GÖNÜLLÜMÜZ OL
TERCİHLER
3413 SORGULAMA
SOSYAL MEDYA
POSTA KUTUSUNA GİRİŞ
YARDIMLARINIZ İÇİN
ANILARIMIZ
MALATYA DAN HABERLER


YURT ANILARIMIZ