• Dokunacağınız her yürek geleceğe güvenle yürüyecek
  • MALATYA ASP GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BİZ BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ
  • TURGUT EKİCİ HALISAHA LİGİ FİNAL PROGRAMI
  • GEÇMİŞ VE GELECEĞİN BULUŞMASI
  • 2. GELENEKSEL BULUŞMA PROGRAMI
  • ERKAN TAŞDEMİR HALISAHA LİGİ ÖDÜL VE PLAKET TÖRENİ
  • ERKAN TAŞDEMİR HALI SAHA LİGİ ŞAMPİYONU ERKEK YETİŞTİRME YURDU TAKIMI
UMUDUN YEŞERDİĞİ HER YERDE
türkbayrağı
SİTEMİZE ÜYE OLUN
KPSS BAŞVURU EKRANI
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret160830
BİZDE VARIZ
YARDIMLARINIZ İÇİN
İSTİHDAM REHBERİ
MERAK ETTİKLERİNİZ
TEŞEKKÜR EDERİZ

Dabakhane Mah. Yeni Boztepe Cad. Öz Güven İş Hanı Kat:1 No:114
MALATYA
Tel     : 0422 3238273
GSM  : 05354139567


REKLAM ALANI
BU ALANA

REKLAM

VERMEK İÇİN

YÖNETİM

KURULUMUZA

MESAJ

BIRAKINIZ
DERNEKLER KANUNU
RESİM DÜZENLE
CANLI DESTEK

Yakup Murat AKKUŞ

Yakup Murat AKKUŞ
yakup_murat_akkus@hotmail.com
BAŞARI İÇN BİRLİK ŞART
24/09/2013

   Kardeşlerim diyerek yazıya başladım. Çünkü bizler arkadaştan, dosttan daha samimi duygular paylaştık. Küçük gibi görünen (kimsesiz) fakat kocaman bir aile olarak toplumda her zaman yerimizi aldık.

   Ben bu yazımda toplum içerisinde Yurtta yaşayan çocuklara karşı oluşmuş önyargılara değinmek ve kronikleşmiş sorunların çözümü ile ilgili birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Toplum perspefiktiğinden bakıldığı zaman bizleri çevreye zararlı, karmaşık, acınacak bireyler olarak algıladıklarını görüyoruz. Bu tabiki uzun bir süreç içerisinde yanlış aksedilmekten kaynaklanmıştır. Bunun sebebi olarak geçmişte yurtta yaşayan çocukları doğru ifade edecek kuruluşların, kişilerin olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Günümüz teknolojik gelişimin de etkisiyle oluşan sosyal örgütler, dernekler sayesinde yanlış algılamaların değiştirileceğine inanıyor ve umuyorum.

   Yetiştirme yurtların da yetişmiş ve toplumla kaynaşmış sağ duyulu, iyi niyetli ve bilinçli kardeşler olarak bu duruma organize bir şekilde el atmamız gerektiğine inanıyorum. Bir anlamda sorunlara karşı alt yapıdan yetişmiş kişiler olarak daha sağlıklı çözümler üretebiliriz. Geçenlerde okuduğum bir yazıda Güney Afrika'da ırkçılık ve bunun akabinde meydana gelmiş olan sefaletin boyutlarını ölçmek için bilimsel bir araştırma yapmışlar. Araştırma şöyle yapılıyor:

   Güney Afrika'da bilimle uğraşan beyaz ırktan zengin sayılabilecek bir aile çocukları ile (dört kişilik)  birlikte siyahi ırkın yaşadığı sefalet bölgesindeki barakalardan birine yerleşmişler. Yanlarına sadece birkaç elbiselerini alarak günde 10 dolarla (onlar için çok düşük bir para)  nasıl geçintiklerini tesbit etmeye çalışmışlar. buna yerinde yaşayarak (canlı) EMPATİ demişler.

   Bu örneği şunun için verdim. Bizler böyle bir araştırmayı doğal bir süreçle binlerce kez yapmış insanlarız. Yetiştirme yurtlarında kalmış şuanda topluma karışmış kişiler olarak güzelliklerimizi, sorunlarımızı en iyi bizler tesbit edebiliriz. Herkes fikilerini bu platformda dile getirebilir. Güzelliklerimizi ve sorunlarımızı sürekli güncelleyip dernek çatısı altında tartışarak topluma olumlu bir şekilde yansıtabiliriz.Mesela günümüzde iki kişinin bile birbiri ile birarada yaşamaya tahammül edemediği dönemde bizler yüzlerce kişi ile bunu başarıyoruz. Birşeyleri paylaşmanın en fazla yapıldığı ortamlar olduğunu, en iyi ekip ruhunun oluşturulduğunu (futbol takımları gibi), bizlerin kimsesiz olmadığını büyük bir çatı altında büyük bir aile olduğumuzu topluma anlatmanın yollarını bulmalıyız.

   Bunları gerçekleştirmeye başladığımızda yurtan ayrılmış, şuanda yurtta kalan ve gelecekte yurtta kalacak olan kardeşlerimizin toplum içerisindeki olumsuz algıları yıkmış, onların karamsarlıklarını yenmiş oluruz. Böylece geleceğe daha umutla bakabiliriz....

   Söylediklerimi başarabilmek için, deneyimlerimiz sonucunda tesbit ettiğimiz güzelliklerimizi, sorunlarımızı ve çözüm yollarını bulup birlikte haraket etmemiz şart...

Saygılarımla..... 

    

 Paylaş | | Yorum Yaz
3323 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MALATYA YADER
WHATSAPP HATTIMIZ
0850 302 39 88
ÇOCUK HAKLARI
GÖNÜLLÜMÜZ OL
TERCİHLER
3413 SORGULAMA
SOSYAL MEDYA
POSTA KUTUSUNA GİRİŞ
YARDIMLARINIZ İÇİN
ANILARIMIZ
MALATYA DAN HABERLER


YURT ANILARIMIZ