0850 302 39 88  


POSTA KUTUSUNA GİRİŞ
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret222047
ANILARIMIZ

Dabakhane Mah. Yeni Boztepe Cad. Öz Güven İş Hanı Kat:1 No:114
MALATYA
Tel     : 0422 3238273
GSM  : 05354139567


ALİM YAVUZ
malatya_yurtayder@hotmail.com
NEDEN KORUYUCU AİLE
05/06/2013
Ahmet Kutsi Tecer’in artık galat-ı meşhur olmuş bir şiiri vardır. İlköğretim okullarımızda içimizde ılık bir yurt sevgisi akıtan şarkı versiyonu ‘nu da mutlaka hepiniz duymuşsunuzdur:
“Orda bir köy var uzakta,
O köy bizim köyümüzdür.
Gitmesek de, gelmesek de
O köy bizim köyümüzdür”
Eğri oturup doğru konuşmak lazım, başımızı aşkın sorunlardan kafamızı kaldırıp değil Oradaki uzak köyleri, en yakın kapı komşumuzun bile bize ait bir meselesi yoktur.
En az o şiirdeki kadar kanıksadığımız ve bize ait bir yalana dönüşmüş olan bir hakikat vardır: yetiştirme yurtlarındaki ve çocuk yuvalarındaki çocukların topluma emanet olmalarıdır.
Emanet olma konusu doğrudur. Velakin emanete sahip çıkan birisi nasıl olsa vardır diye görevi hep bir meçhul kişiye bıraktığımız için yurt ve yuvalardaki o masum çocuklar beklemektedirler emanetçilerini.
Öyle masum, öyle tevekkülle öyle sabırla beklemektedirler ki, tuttukları ilk eli hiç bırakmak istemezler. Hepimizin kendi çocuklarında yaşadığı, sabırla beklediği, ilk ne zaman emekleyecek, ilk ne zaman yürüyecek, ilk anne mi diyecek baba mı diyecek, ne zaman tuvalete oturacak sorularını soran birileri olmadan beklemektedirler. Daldaki kaysı, tarladaki gelincik kadar savunmasız beklemektedirler.
Oysa biliyorum ve biliyoruz ki; diğer yandan da yüreğinde evlat hasretiyle yanan, parmak kadar da olsa bir çocuğum olsa diye içinde yangınlar tutuşan pek çok aile var. Bunun yanında evlerindeki çocuğuna bir arkadaş arayan, sofraya bir tabak daha koymaya hazır olan, bir yaralı gönle merhem olmaya hazır olan, okşayacağı bir baş ile gözlerine mutluluk akıtacağı bir çocuğun yolunu gözleyen pek çok aile var. Bekleyen belli. Beklenen de. O zaman bir buluşmak kalıyor geriye. Buluşmanın adresi de belli. Etrafınızdaki herhangi bir çocuk yuvası, yetiştirme yurdu bu anlamlı buluşmanın adresleridir. Evlat edinerek, koruyucu aile olarak, gönüllü aile olarak bir meleğin görevini üstlenebilirsiniz.
Evlat edinme kavramı özel bir kavramdır. Daha çok evlat sevgisi tatmamış ailelerin başvurduğu ve kendi içinde özel şartları barındıran bir uygulamadır. Ama emin olun kendi içinde özel şartlar diye söylediğim kavramlar öyle zor ve işleri zorlaştıran şartlar değildir. Ancak özellikle koruyucu aile kavramı, pek çoğumuzun imkanları, zamanları ve şartları çerçevesinde yapılabilecek bir gönüllü hizmettir. Evlat edinme hizmetindeki özel şartlar burada yoktur. Burada evli ya da bekar olmak çok önemli değildir. Çok yaşlı olmamak kaydıyla çocukla aile arasındaki yaş farkı da çok önemli değildir. Ailenin kendi çocuğu olması da önemli olmayan bir faktördür. Gördüğünüz gibi önemli olan, ortamı şefkat hamuruyla yoğrulmuş bir aile olmak yeterlidir koruyucu aile olmak için.
Zaman zaman görev yaptığım çocuk yuvasında oturup düşünüyorum. Bu kadar aile var ülkemizde. En kötü ihtimalle 10 milyon. Bu 10 milyon ailenin 5 milyonu bir koruyucu aile olacak şartlara uyar. 5 milyon ailenin en az 1 milyonu, koruyucu aile ve model olabilecek bir sağlık ve düzene sahiptir. Buna karşılık, ülkemizde çocuk yuvalarında ve yetiştirme yurtlarında kalan kaç çocuk var biliyor musunuz? Yetiştirme yurtları (kız ve erkek dahil) ile çocuk yuvalarında kalan çocukların toplamı en fazla 20.000’dir. Bunların yarısı ailelerinin karşı çıkmalarından dolayı bu çocukların en fazla 10.000’i bir aile yanına yerleştirilebilir. Buna karşın halihazırda ülkemizde koruyucu aile yanında kalan çocukların sayısı kaç diye soracak olursanız, maalesef aile ve çocuk rakamları yan yana geldiğinde çok anlamsız bir sayı ortaya çıkıyor. En fazla (çok abartılmış bir rakam) 300’dür. Ben özeleştiri yaparak kurumsal eksiklik ve yetersizliklerimizin bu sayının az olmasında etkili olduğunu ifade edeyim. Ama sizde insaf edin sevgili dostlar; 3 istatistik arasındaki bu anlamsız ilişki de, sadece kurumsal zaafiyetle açıklanamaz. Toplumsal eksikliklerimiz de düzeltmemiz gereken bir ayıp olarak burada çok sırıtıyor. O zaman toplumsal görevlerimizi hatırlama zamanı şimdi. İhmal ettiklerimizi imar etme zamanı. Bilgi eksikliği çeken okurlarımız için aile.gov.tr  çocuk hizmetleri bölümünde ayrıntılı ve açıklayıcı bilgiler mevcuttur.
Evet sevgili dostlar, Bir el uzatmak gerekir sadece. Uzattığınız ele tutunacak minik bir el mutlaka bulacaksınız. Bir çocuğun elini tutmanın hazzını yaşayalım. Yavuz Bülent BAKİLER ustanın tarif ettiği o sevinci hepimiz yaşayalım. Hadi çocuk yuvalarına akalım.
“Ah çocuk sesleri çocuk gülücükleri,
Deniz köpüğünden ak, ceylandan ürkek,
Sizin olsun dünyanın bütün çiçekleri,
Bir çocuğun elleri ellerimde olsun tek.”


2016 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YETİŞTİRME YURDU VE İNTİHAR KORELASYONU - 05/10/2016
YETİŞTİRME YURDU VE İNTİHAR KORELASYONU
LEYLA - 14/08/2014
LEYLA
DAYAN YÜREĞİM - 12/09/2013
DAYAN YÜREĞİM
LEYLA - 22/07/2013
LEYLA
DÜŞER - 26/06/2013
DÜŞER
BİRŞEY YAPMALI - 14/06/2013
BİR ŞEY YAPMALI
KADINLARIMIZA DAİR - 20/05/2013
KADINLARIMIZA DAİR
GÖNÜL ELÇİLERİ - 18/04/2013
GÖNÜL ELÇİLERİ
KADERİNİ BAĞIŞLAMAK - 18/03/2013
KADERİNİ BAĞIŞLAMAK
 Devamı