0850 302 39 88  


POSTA KUTUSUNA GİRİŞ
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret222048
ANILARIMIZ

Dabakhane Mah. Yeni Boztepe Cad. Öz Güven İş Hanı Kat:1 No:114
MALATYA
Tel     : 0422 3238273
GSM  : 05354139567


Eşref Bolukçu
esrefbolukcu@gmail.com
Çocuklarınızı Başkaları Dinlemeden Siz Dinleyin
22/08/2019

Değerli anne babalar ve öğretmenler! Kötü niyetli insanlar gençleri dinleyerek tuzaklarına düşürmektedirler. Bu kötü niyetli insanlar, dinlenilmeye ihtiyacı olan genç avına çıkar ve bulurlar; önce onları dinler, sonra tuzaklarına düşürürler.

Siz çocuklarınızı dinlemezseniz başkaları onları dinler. Eğer siz çocuklarınızı dinlemezseniz onları dinleyecek birileri onları bulur. 

 Çabalarından dolayı çok değer verdiğim öğretmen arkadaşım,  girdiği 7. sınıftaki öğrencilerden biri ile çok ilgilenmesine rağmen davranışlarında bir düzelme olmadığını söylemişti. Öğrencinin anne babası arasında şiddetli geçimsizlik varmış. Öğretmen arkadaşım haftada 1-2 kez görüşmesine rağmen öğrenci, öğretmenin serseri olarak tabir ettiği birkaç gençten ayrılmıyormuş. Tüm konuşmalara rağmen öğrencide düzelme olmuyormuş. Öğretmen arkadaşımla yaptığımız görüşme sonucu, ona yaptığı yanlışı açıkça ifade etti: Öğrenciye sürekli tavsiyelerde bulunuyordu ama onu çok da dinlemiyordu…

Öğrenci ile yaptığım görüşmede, anne babasının kendisiyle hiç ilgilenmediğini, okulda ise kendisiyle ilgilenen öğretmenlerin kendisini dinleyip anlamaktansa sadece kendisine tavsiyelerde bulunduklarını ifade etti. Öğrencinin en iyi arkadaşları liseyi terk eden, okulun bulunduğu sokakta akşama kadar gezinen iki gençti.

Evet, velilerle yaptığımız görüşme ve seminerlerde slogan cümle haline gelen “Siz çocuklarınızı dinlemezseniz onları dinleyen birileri çıkacaktır…” cümlesindeki olumsuzluk ortaya gerçekleşmişti. Öğrenci, kendisini dinleyecek birilerini bulmuştu. Öğrencimiz sokaktaki gençlerin yanında sadece eleştiri ve tavsiye almadığı için kendini mutlu hissediyordu.

Çocuklarınız başkaları dinlemeden siz dinleyin. Dinlemek, karşıdakine değer vermektir. Çocuğu dinlemek, onu sevmektir. İçinde tavsiye ve emirlerin çoğunlukta olduğu bir konuşma dinlemek değildir.

Çocuğu dinlemek, onun gün içinde yaşadıklarını, duygu ve düşüncelerini, mutlu ve mutsuzluklarını ifade etmesine izin vermektir.

Çocuk kendini ifade ederken, anne baba ya da yetişkin can kulağıyla dinlemeli, onu anladığını söz ve beden dili ile ifade etmelidir.  Empati, dinlemenin olmasa olmazıdır…

Maalesef, öğrencimiz de anne babası ve öğretmenleri tarafından dinlenmemişti. Büyükler ona hep emirler verip, tavsiyelerde bulunmuşlardı. Sokaktaki gençler ise onu gerçekten dinlemişlerdi. Ve sonuçta öğrencimiz kendini sokak gençlerinin yanında daha mutlu hissediyordu.

Değerli anne babalar ve öğretmenler! Kötü niyetli insanlar gençleri dinleyerek tuzaklarına düşürmektedirler. Bu kötü niyetli insanlar, dinlenilmeye ihtiyacı olan genç avına çıkar ve bulurlar; önce onları dinler, sonra tuzaklarına düşürürler. Öyle bir an gelir ki gençler onların uyuşturucu ve diğer kötü alışkanlıklar batağından kendilerini kurtaramazlar.

 219 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Arkadaş Değil Anne Baba Olun - 08/02/2020
“Ben çocuğumun en yakın arkadaşıyım… Çocuğum her şeyini bana anlatır… Biz onunla arkadaşız…” gibi söylemleri çok sık duyarız…
Karne Nasıl Okunmalı - 18/01/2020
Çocuğunuzun karnesine bakarken önce iyi notlar üzerinde durun ve memnuniyetinizi ifade edin, taktir edin sevginizi dile getirin. Daha sonra, varsa kırık notlarını ele alın. Kırık notları değerlendirirken sakın tehditkâr davranıp yüksek kaygıya sebep
Rüyamdaki Baba(m) - 16/06/2019
Sana “rehber baba” olmalıymışım: Yol gösteren ve alternatifler sunan ancak, kararlarına saygı gösteren baba olmalıymışım.
Karnedeki Başarı Kimin - 12/06/2019
Karne, belirli bir eğitim-öğretim süreci sonunda öğrencinin çalışmalarını herkesin anlayabileceği şekilde belirleyen bir değerlendirmedir. Ölçme ve değerlendirme, eğitim öğretimin olmazsa olmaz şartlarından örülmektedir.
Somali'ye Soda Yardımı - 24/05/2019
Ne zaman soda görsem, hep aklıma Somali gelir. Ses çağrıştırması değil bu elbet. Somali’deki aç insanlar gelir aklıma. Bir yandan aç insanlar, diğer yandan midesini tıka basa doldurduğu için soda içenler…
Başarılı Anne-Baba Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı? - 18/05/2019
Anne babaların ilk ve en temel görevi çocuklarının için-de bulundukları gelişim dönemini iyi bilmeleridir. Yani çocuklarını tanıyarak işe başlamalıdır.
Önce Çocuğunuzu Tanıyın - 17/04/2019
Anne babaların ilk görevlerinden biri de çocuğunu tanımaktır. Bu görev, beslenme ve sevgi görevleri gibi zorunlu bir görevdir. Onu tanımıyorsanız onu eğitme, ona öğretmen ve ona yardım etme gibi çabalarınız çok da başarılı olmayacaktır.