• Dokunacağınız her yürek geleceğe güvenle yürüyecek
  • MALATYA ASP GENÇLİK SPOR KULÜBÜ
  • BİZ BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ
  • TURGUT EKİCİ HALISAHA LİGİ FİNAL PROGRAMI
  • GEÇMİŞ VE GELECEĞİN BULUŞMASI
  • 2. GELENEKSEL BULUŞMA PROGRAMI
  • ERKAN TAŞDEMİR HALISAHA LİGİ ÖDÜL VE PLAKET TÖRENİ
  • ERKAN TAŞDEMİR HALI SAHA LİGİ ŞAMPİYONU ERKEK YETİŞTİRME YURDU TAKIMI
UMUDUN YEŞERDİĞİ HER YERDE
türkbayrağı
SİTEMİZE ÜYE OLUN
KPSS BAŞVURU EKRANI
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret160830
BİZDE VARIZ
YARDIMLARINIZ İÇİN
İSTİHDAM REHBERİ
MERAK ETTİKLERİNİZ
TEŞEKKÜR EDERİZ

Dabakhane Mah. Yeni Boztepe Cad. Öz Güven İş Hanı Kat:1 No:114
MALATYA
Tel     : 0422 3238273
GSM  : 05354139567


REKLAM ALANI
BU ALANA

REKLAM

VERMEK İÇİN

YÖNETİM

KURULUMUZA

MESAJ

BIRAKINIZ
DERNEKLER KANUNU
RESİM DÜZENLE
CANLI DESTEK

Değerli büyüğümüz Derneğimizin Denetim Kurulu Başkanlığı nida yapan sevgili Alım YAVUZ Şatom Benim Üzgün Yurdum kitabının 2. Baskısı ile okuyucuları ile buluştu
Bir dönem Malatya’da Miad Sevgi Evleri ve Çocuk Yuvası Müdürlüğü’de yapan, yetiştirme yurtlarından yetişmiş değerli kardeşimiz Alim YAVUZ’un ŞATOM isimli kitabı, 2. Baskısını yaptı. Biz de Malatya Yurt-Ayder olarak kendisiyle kitabı üzerine söyleştik. Kitapla ilgili ilk röportajını bizlere veren Alim YAVUZ’u tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. 

MALATYA YADER: Sosyal Hizmet Uzmanı, Müdür, EMDR Terapisti, Sivil Toplum Gönüllüsü,  Yazar, Şair… Koltuğunuzda pek çok karpuz taşıdığınızı görüyoruz. Pek çok ünvanınız var.  Ama biz size soralım doğrudan: siz kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Kısa özgeçmişinizle birlikte bize kendinizi tanıtır mısınız?

ALİM YAVUZ: Giresun-Şebinkarahisar doğumluyum. Hayat yolcuğuluğumun 11 yılı Giresun Yetiştirme Yurdunda geçti. Buradan sosyal hizmet uzmanı olarak mezun olunca, büyüdüğüm yetiştirme yurtlarında çalışmaya başladım. ŞATOM BENİM ÜZGÜN YURDUM ve ARDIÇ TÜRKÜSÜ isimli yayımlanmış 2 eserim var. 23 yıllık kamu görevim sırasında Aile Bakanlığının pek çok biriminde görev yaptım. Bu görev sırasında temel düşüncem, beni büyüten devlete borcumu ödemekti. Bize sahip çıkan bu aziz topluma hizmet etmekti. Bu düşünce beni hep arayışlara itti. Yazdım. Okudum. Kurslara gittim. Kısacası elimdeki tek üniversite diplomasıyla yetinmedim. Sonuç olarak da, bu saydığınız yönlerimiz ortaya çıktı. Ama her şey daha iyi bir insan olmak içindi. Eğer sahip olduğumuz sıfatlar bizi daha iyi bir insan olmaya sevketmiyorsa, o ünvanların, o sertifikaların ve diplomaların hiçbir değeri kalmıyor inanın. 

MALATYA YADER: Yazmaya ne zaman başladınız? Niçin yazıyorsunuz?

ALİM YAVUZ: Ortaokul yıllarından beri yazıyorum. O dönemlerde ağırlıklı olarak kompozisyon yazardım. Ancak yetiştirme yurdunun etüdlerinde gizli gizli şiir yazan arkadaşlarıma öykünerek, şiir yazdığımı da hatırlıyorum. Lisede günlük tutmuştum. O günlüğünde yazma kabiliyetime katkı verdiğini düşünüyorum. Niçin yazdığıma gelince… Biraz arabesk söylemle diyebiliriz ki: hayat sivri dişli bir değirmen. Bizleri, taşları arasında öğütürken hep yaralar bereler açıyor bünyemizde.  Ve herkesin bir tedavi metodu var. Benimde yöntemim bu. Yazmak beni iyileştiriyor. Belki en çok bu amaç için sarılıyorum kaleme. Belki en çok bu yüzden yazıyorum.

MALATYA YADER: Konularınız ve kahramanlarınıza baktığımızda sosyal hizmet örgüsü daha bir ön plana çıkıyor. Anılarınızı yazdınız. Sosyal hizmetlerle ilgili en çok şiiri olan şairlerdensiniz. Biraz şeytanın avukatlığını yapacak olursak, sosyal hizmetlerin duygusal tarafını kullanarak daha çok okunmayı mı amaçlıyorsunuz?

ALİM YAVUZ: Bir atasözü vardır: “Ayının kırk türküsü varmış, kırkı da armut üstüneymiş.” Benim de bütün türkülerim sosyal hizmet üstüne. Dedim ya, beni bu güzel toplum ve bu büyük devlet yetiştirdi. Yazmak bir anlamda borç ödemek, birazda terapi faaliyeti benim için. Herkes bildiğini yazmalı bence. Ben de en iyi bildiğimi yazıyorum. Sosyal Hizmetlerde, 11 yılı yurtlarda olmak üzere yaklaşık 35 yıl dirsek çürütmüşüm. Eğer bu konuda bir söz söylenecekse, bunu söyleyebilecek kişilerden birisi olduğumu düşünüyorum. Gelelim sosyal hizmetleri yazınca çok mu okunuyorum. Kesinlikle hayır. İlk kitabım 2005’te yayınlandı. Öyle olsaydı şimdiye kadar 15-20 baskı yapmış olmam gerekirdi. Sadece 2. Baskısını yeni yaptırabildim. Bana sorarsanız bu alanda daha çok kişi yazmalı. Özellikle bizim gibi yurtlardan çıkan kardeşlerimiz daha çok yazmalı. Zira bir kızıldereli atasözü der ki; “Aslanlar kendi hikâyelerini yazana kadar, Avcıların hikâyelerini okumak zorunda kalırlar” yetiştirme yurtlarında nice hikâyeler vardır. Bize ve topluma kendileri aktarsalar da bizde birinci ağızdan dinleyebilsek. 

MALATYA YADER: Sayın YAVUZ, halen korunma altında olan pek çok çocuk bulunmaktadır. Bu çocukların yetişmesinde toplumun ne gibi görevleri vardır?

ALİM YAVUZ: Devlet korunmaya muhtaç çocuklara, toplum adına sahip çıkmaktadır. Ama bu sadece devletin sorumluluğunda değildir. İki kanatlı bir sisteme ihtiyaç duyar korunma altındaki çocukların gelişmesi. Tek başına devlet, ya da tek başına toplum bu sistemi ayakta tutamaz. Toplum sahip çıkmalı. Ben ŞATOM kitabında, gönüllü çalışmalardan ve gönüllü kişilerden hep övgüyle bahsediyorum. Çünkü ruhumun en sıkıştığı zamanlarda güzel insanlar güzel yürekleriyle hep yanımda oldular. Benim öfkemi traşladılar. Sakinleştirdiler. Elimden tuttular Bu yüzden toplum önemlidir. Bir çocuğun anısı olmaktan daha değerli ne olabilir ki zaten?

MALATYA YADER: Sayın Yavuz, yetiştirme yurtlarından çıkmış birisi olarak, kader arkadaşlarımızın sorunlarına bigane kalmadığınızı biliyoruz. Malatya’da görev yaptığınız dönemde de, derneğimiz çatısı altında güzel çalışmalarımız oldu sizinle. Yurt Dernekleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Malatya Yurt-Ayder için ne söylemek istersiniz?

ALİM YAVUZ: Yurttan ayrılan arkadaşlarımızın çok ciddi sorunları var. İstihdam aşamasında rehberlik, işe uyum süreçlerinde rehberlik, evlilikte rehberlik, iktisatlı yaşama konusunda rehberlik gibi yapılacak pek çok iş var. Burada güvenilir ve deneyimli abilere çok iş düşmektedir. Bu deneyimli ve güvenilir abiler daha çok derneklerde görev alarak görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Ancak ben üzülerek bir durum görüyorum, ses getirecek, muhatap alınacak bir güç olmak istiyorsak bu dernekler federasyon çatısı altında birleşmelidir. Fakat şimdilik bu noktadan uzak olduğumuzu görüyorum. Bu 230 ile gidecek bir Ferrari sahibi olma imkanımız varken, 80 ile giden bir arabaya razı olmak gibi. Ancak hiç yoktan iyidir diye bu duruma razı oluyoruz. Oysa federasyon olmayı başarabilsek, ülke çapında belki de kamuya yararlı dernek statüsü kazanıp Türkiye’nin önde gelen STK’larından birisi olmayı başarabiliriz. Malatya YADER özelinde konuşacak olursak, burada çekirdek bir kadro var. Uzun yıllardır imrenerek ve alkışlayarak takip ediyorum bu dernek çatısı altında emek veren değerli arkadaşlarımızı. Çok örnek çalışmalara imza atıyorlar. Özellikle sportif odaklı çalışmalarla halen kurum bakımında bulunan çocuklarımıza rol model olma, onlara gelecek adına bir alternatif oluşturma gayretindeler. Federasyon çatısı altında toplanma konusunda da ellerini taşın altına koyduklarını bildiğim Malatya YADER’in bütün yürek işçilerine büyük bir teşekkür borçlu olduğumuzu biliyorum. Malatya’da görev yaptığım dönemde bana büyük destekleri olan, arkadaşlıkları ve dostluklarıyla benim işlerimi kolaylaştıran,  Mehmet ÇOLAK ve İlhan YABAŞ  başta olmak üzere dernek yönetiminde olan tüm arkadaşlarımı bir kez daha hasretle selamlıyorum. 
MALATYA YADER: Son olarak, halen korunma altında olan genç kardeşlerim için söylemek istediğiniz neler var?

ALİM YAVUZ: Hepsini yüreklerinden öpüyorum o kardeşlerimin. Bilmelerini isterim ki; şu an yaşadıkları günler ve zorluklar hepsi geride kalacak. Hayat denilen daha sert ve daha engebelli bir yola çıkacaklar. O yola hazırlık yapmaları gerekir. Eğer kendilerini geliştiremez ve hayata hazırlıksız yakalanırlarsa, çok zorlanacaklardır. Önemli olan yarındır. Bu yüzden yarına hazırlıklı olmak gereklidir. Bu hazırlıkların başında da okumak gelir. Ders çalışmak gelir. Özetle çaba göstermek gelir. Onlar gereken çabayı göstersinler, karşılığını muhakkak ki göreceklerdir. Hepsine selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum. 


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
879 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
MALATYA YADER
WHATSAPP HATTIMIZ
0850 302 39 88
ÇOCUK HAKLARI
GÖNÜLLÜMÜZ OL
TERCİHLER
3413 SORGULAMA
SOSYAL MEDYA
POSTA KUTUSUNA GİRİŞ
YARDIMLARINIZ İÇİN
ANILARIMIZ
MALATYA DAN HABERLER


YURT ANILARIMIZ